Yanal Kayma testi değerleri, oto ekspertiz sonuçlarının doğru bir şekilde rapora yansıtılması için önemli bir yere sahiptir. Yanal kayma ölçüm değerleri, eksper uzmanın ve kullanılan cihazın, orantılı bir şekilde analizi sonucu oluşturulmaktadır. Yanal kayma test cihazı, araç çalışır durumdayken saniyeler içinde ön ve arka aks geometrisini kontrol eder. Test plakası gömme zemin olarak yerleştirilmiştir. Aracın takip edilmesine bağlı olarak, aracın üzerinden geçtiğinde sola veya sağa doğru itilir. Sapma miktarı, dijital ekranda görünür. Ayrıca sinyal lambalarında veya ekranda, grafik olarak çok fazla pozitif veya negatif yanal kayma değerleri gösterilir. Ekspertiz uzmanı, aracın takibini hızlı bir şekilde değerlendirir (ön ve arka aks olarak) ve ölçüm değerleri hakkında net bir karara varır. Örn: tekerlek hizalama veya başka türlü.

Yanal Kayma Testi Değerleri Önemi
► Daha fazla sürüş güvenliği
► Daha fazla sürüş konforu
► Daha az lastik aşınması ve yıpranması

Yanal Kayma Testi Değerleri Nasıl Ölçülür?

MINC I/II: Sapma göstergesi dijital LED Ekranda görünür m/km cinsinden. MINC II sinyal lambaları, ölçümün düştüğünü gösterir ve tolerans seviyesinde olduğu anlaşılır.
MINC II: Dijital göstergenin yanı sıra sinyal lambaları daha büyük ve daha parlak olmalıdır. Daha iyi tanıma için MINC II Kamyon versiyonu daha uzak mesafelerde yapılabilir.

MINC I / D ve MINC II / D ,MINC I / D ve MINC II / D donanımlı Bir veri yazıcısıyla (D). Tüm test değerleri ve ölçümleri, raporlanır. Bir araç sahibi isim-soyisim, tarih ve test zamanı ayrıca çıktıda görünür.

Rapor çıkışı manuel veya otomatik olabilir. Ölçüm raporlama yazıcısı, isteğe bağlı olarak donatılmıştır. Testi yapan seri bir arayüz, bilgisayara değer aktarımı ile mümkündür. Yanal kayma test cihazı, isteğe bağlı olarak genişletilebilir bir LCD ekranlı geniş ekrana sahiptir. Mantıksal entegrasyonu, bir test şeridine dönüştürmek mümkündür. Test değerleri ölçümleri ve hassas grafikler, ekranda net olarak görüntülenir. Toplam araç muayenesi, Yan kaydırma testi de dahil olmak üzere hızlı bir şekilde tamamlanır.

Yanal Kayma Neden Olur ?

Araçta bu sorun bir çok neden bağlı olabilir. Ancak en çok karşılaşılan sebeplerin başında, araç çalışırken ön ve arka tekerleklerinin bir birleriyle uyum halinde olmadığı için, yana doğru kontrolsüz bir şekilde gidebilmektedir.

Yanal Kayma Nasıl Düzelir ?

Bu sorunu düzeltmenin tek yolu, araç rot ayarlarının düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Yanal kayma kritik noktaya varmadan, bu sorun tespit edilmesi çok önemlidir. Zira olası kazalar veya sürüş hakimiyetini kaybetme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple Yanal kayma tamiri veya kontrolü düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Sorun giderilmez ise yanal kayma arka dingil çok büyük zarar görecek ve zamanla çalışabilir niteliğini kaybedecektir. Bunun sonucunda çok fazla maddi hasra neden olmakta, kendisine bağlı araç donanımlarına da zarar verebilmektedir.