Tüm araç motorları yüksek performans sunarken, elektronik kontrol sistemlerine sahip olanlar, mekanik kontrollü muadillerine kıyasla daha iyi bir yakıt performansı, daha iyi makine optimizasyonu ve geliştirilmiş güç dağıtımı sağlar. Seçtiğiniz motor, ne yapmanız gerektiğine bağlı olsa da, şimdi elektronik seçim yapmak ya da daha sonra ekspertiz testini yaptırmak, çoğu uygulamada güç ve performansın artırılması için çok önelidir.

AB Kademe IIIA / ABD EPA Seviye 3 motorundaki eşdeğer ve üstü motorlar size elektronik veya mekanik motor kontrolü seçeneği sunar.

Motorunuzda ihtiyacınız olan sisteme karar vermek, motoru kullanmak istediğiniz şeye bağlıdır. Elektronik kontrol, mekanik olarak kontrol edilen motorlara kıyasla, güç dağıtımını ve yakıt tüketimini optimize etmek için yakıt enjeksiyonunu daha doğru bir şekilde kontrol etmenizi sağlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, sabit hız veya elektrik gücü (EP) üretim uygulamaları için mekanik olarak kontrol edilen bir sistem yeterli olabilir.

Hızlı yanıt ve optimize edilmiş motor

Elektronik olarak kontrol edilen bir motor, motorun bir dizi sensörle (onun hızı ve üzerindeki yük) ne yaptığını izleyen bir elektronik kontrol ünitesine (ECU) sahiptir ve gerektiğinde doğru gücü vermek için yakıt enjeksiyon hızını değiştirir.

Yüksek basınçlı bir common rail yakıt sistemi ile yakıt teslim edilmesi, enjekte edilmek için çok doğru miktarda yakıtın kullanılmasına izin verir. Sıkıştırma döngüsü sırasında, motorun hızını ve güç çıkışını etkin bir şekilde kontrol etmek için yakıt buharı oluşturan silindirlere çoklu yakıt enjeksiyonları da yapılabilir.

Mekanik sistem, her silindir için bir tane olmak üzere, normalde zamanlama kayışına veya enjektörleri açan ve yakıt basıncını kontrol eden dişlilere mekanik bir bağlantı yoluyla kontrol edilen bireysel yakıt patlamaları sağlayan döner veya inline pompa ile daha doğrudan bir yaklaşım kullanır. Bu mekanik bağlantı, yakıt dağıtımının sabit olduğu ve motor gücü dağıtımının uygulama gereksinimine uyma kabiliyetinin sınırlı olduğu anlamına gelir.

Ekskavatörler ve yükleyiciler ve bir dereceye kadar forkliftler için, uygulama, operatörün işini kolaylaştırmak için uygulanan yüke daha hızlı bir motor tepkisi ve aynı zamanda elektronik motorun önemli faydalar sağladığı iş oranını ve konforu iyileştirmeyi gerektirir. . Bu durumlarda bir mekanik motor kullanılması, geçici olarak zayıf yanıt vermesiyle sonuçlanabilir, bu da operatörlerin rolünü rahatsız eder ve aynı zamanda siyah dumanlara da neden olabilir, ki bu da iç mekanda forkliftler gibi ekipmanların kullanılmasının önlenmesine neden olabilir.

Makine entegrasyonu

Elektronik sistemler, daha iyi motor / makine entegrasyonunu mümkün kılar, yalnızca motoru değil, makine sensörlerini de ECU’ya bağlar – hidrolik sisteme doğru gücün iletilmesini sağlar. Ekskavatörler veya yükleyiciler gibi makinelerin kolları ve kovaları çalışırken, bunları taşımak için gereken güç yüklerine bağlı olarak değişir. Tam bir kova, boş olandan daha fazla hidrolik güç gerektirir. Bir elektronik motor, hidrolik sistem tarafından daha fazla güce ihtiyaç duyulduğunda değerlendirerek, makine bileşenlerinin her birinin üzerindeki kuvvet ve yükü ölçen sensörlere bağlanabilir. Bu, bir makine kepçesinin boş veya dolu olduğunda benzer bir hızda hareket etmesini sağlayarak, operatörlerin rolünü daha rahat ve üretken hale getirir.

Ancak elektronik kontrol sistemleri her durumda gerekli olmayabilir. Mekanik olarak kontrol edilen motorlar, motor üzerindeki yükün oldukça sabit olduğu taraklar, kırıcılar ve elektrik enerjisi üretimi gibi hafif yükleyiciler ve statik ekipman için uygun olabilir.

Toplantı emisyon standartları

Aşama IIIB / Tier 3 eşdeğeri ve daha yüksek emisyon standartlarını karşılamak için, hava ve yakıtın doğru şekilde kontrol edilmesini sağlamak için genellikle elektronik kontrol sistemleri gereklidir. Elektronik olarak kontrol edilen sistemler ve yüksek basınçlı bir common rail, doğru miktarda yakıtın kullanılmasına yardımcı olur ve NOx ve üretilen partiküllerin seviyesini etkili bir şekilde azaltır. Elektronik kontrol ayrıca Selektif Katalitik İndirgeme (SCR) ve Dizel Oksidasyon Katalizörü (DOC) gibi diğer emisyon azaltıcı teknolojilerin yönetimine de yardımcı olur.

Elektronik kontrol daha da performans arttırılabilir

Araçlarda, elektronik kontrollü motorların genellikle müşterileriniz tarafından tercih edildiğini göreceksiniz ve bu nedenle bu motor tiplerine sahip makineler daha fazla satılabilir.

Elektronik olarak kontrol edilen motorlara geçmenize yardımcı olmak için, teknolojik ekspertiz araçlarını kullanıyoruz. Sizinle çalışarak, motor ve makine arasında optimum entegrasyon sağlayarak aracın motor performansını test ediyoruz.

Tüm motorları yüksek performans seviyelerine çıkararak kondüsyon testleri yapıyoruz. Bu sayede aracınızın en zor şartlar altına kalabilecek olası sorunları tespit edeiliyoruz.