Oto Ekspertiz hizmetini yaptığımız müşterilerin en sık soruların başında “Araçta km düşürme yapılmışsa nasıl anlaşılır?” sorusu gelir.

Bu soruya benzer;

  • Km düşürmeyi anlayabilir miyiz?
  • Km bilgisi garantisi veriyor musunuz?
  • Km ‘si düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

soruları olmuştur.

Km düşürme işlemi, ülkemizde yasal ve illegal olarak ikiye ayrılır. Bunlardan illegal olarak yapılmasının sebebi, araç sahibinin kilometreyi düşürüp, aracnı satarken daha az yol kat ettiğini, yani daha az kullanıldığını gösterip, satacağı kişiyi manipüle etmesidir. Bu şekilde aracı satacağı kişiyi kandırıp, olağandan daha fazla fiyata satabilmektedir. Km düşürmeyi, aracını müşteriye göstermeden önce, tüm bilgileri silerek yapmaktadır. Bu silme işlemlerinin başlıcaları, anahtardan silme, şanzıman beynini silme, motor beyninden silme gibi çeşitli yolları bulunmaktadır.

Bu gibi kötü yolları terci eden araç sahipleri, oto ekspertize araç kilometresini gösterirken kendilerini sağlama aldıklarını düşünmektedir. Ancak Ataşehir Oto Ekspertiz, hizmetinde kullandığı üstün teknoloji ve uzmanları sayesinde, illegal yollarla km düşürme işlemini kolaylıkla anlayabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, her ekspertiz firmasında olduğu gibi fark edilmeme durumu olabilmektedir. Bu yüzden bu hizmetimizin %100 Garantisi bulunmamaktadır. Bunu müşteriye açıkça izah etmekteyiz. Bizim gibi diğer hiçbir firma bunun kesin garantisini veremez.

Peki km Düşürme Nasıl Anlaşılır?

Örneğin araç geçmişte, yekili servis tarafında düzenli olarak bakıma girmiş ise, aracın tüm km bilgileri saat, dakika ve saniyesine kadar kayıt altına alınmaktadır. Yani araç, yetkili servis tarafından düzenli olarak bakıma girmiş ise, km bilgilerinden tutun, her türlü yapılan işlemler kayıt altına alınır. Bu da illegal olarak km düşürme çalışmalarını engellemiş olur. Bu sayede araç kaç km yapıldığı kolaylıkla teşis edilmiş olunur. Aynı şekilde araç, düzenli olarak özel servis bakımı yapılmış ise, alınan faturaların sağ üst köşesinde aracın toplamda kaç km yaptığı yazılmaktadır.